Jak pomalować pokój

Świadome malowanie pokoju.

Przy doborze koloru ścian powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Najważniejszym z nich jest to co chcemy osiągną. Czy zamierzonym efektem końcowym ma być stworzenie wnętrza ciepłego i przytulnego czy też pragniemy osiągnąć efekt klasycznej elegancji?

Jak pomalować podłużny pokój?

Bardzo ważny jest też sam ton koloru, a więc jego natężenie. Dzięki umiejętnemu posłużeniu się kolorem o różnym stopniu nasycenia możemy osiągnąć efekty złudzenia optycznego. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy na przykład zakamuflować wydłużony kształt pokoju. Powinniśmy wtedy ściany krótsze pomalować barwą o ciemniejszym odcieniu. Powierzchnie ścian o krótszej szerokości są również dobrym miejscem do naniesienia na nie malowidła.

Nasycenie kolorem – jaki daje efekt?

Z pojęciem tonalności wiąże się ponadto zjawisko poczucia ciężaru koloru, im kolor jaśniejszy tym odczucie jego lekkości i ulotności wzrasta. Wykorzystać możemy to pokrywając powierzchnie muru u dołu stosując pigmenty bardziej nasycone u góry zaś coraz bardziej rozświetlone. Uzyskamy w ten sposób wrażenie podwyższenia wysokości pomieszczenia.

Jak optycznie obniżyć pokój?

Przy odwrotnym rozłożeniu barwy podkreślimy przysadzistość i masywność muru. Optyczne obniżenie wysokości pokoju otrzymać możemy także poprzez pozostawienie białego pasa farby, okalającego całe pomieszczenie tuż przy suficie.

Jak uzyskać głębię?

Jeśli malowana przez nas powierzchnia będzie oglądana tylko od jednej strony. Dzieje się tak na przykład w przestrzeniach wystaw sklepowych, to wtedy aby podkreślić lub wydobyć głębię pomieszczenia powinniśmy ściany pokrywać pigmentami w zgodzie z zasadami perspektywy powietrznej.
Kolory o intensywniejszym nasyceniu powinny znaleźć się bliżej widza, przy czym wraz ze wzrostem oddalenia wystawy od oglądającego, barwy powinny się rozbielać.

Jak pomalować ściany w pokoju

Siła, jaka tkwi w barwach jest ogromna, często jednak nie zdajemy sobie z niej sprawy, przez co nie jesteśmy świadomi jak bardzo na nas oddziałuje. Kolory mają swój własny język, są jednym ze środków ekspresji.
Możemy za pomocą nich wyrażać siebie, barwne płaszczyzny ścian w naszych mieszkaniach wiele o nas mówią.
Ponadto kolor ścian, barwa i jej nasycenie mają wpływ na nasze samopoczucie, a więc i wypoczynek nasz oraz rodziny.

Wczujmy się, więc w rolę artysty czy projektanta wnętrz i z pełną świadomością zaprojektujmy wnętrze przepełnione klimatem i aurą, która nam odpowiada.

Artystyczne malowanie ścianArtystyczne malowanie ścianArtystyczne malowanie ścian
artystyczne malowanie ścian MALOWIDŁA ŚCIENNE dekoracje bajkowe graffiti MURALE reklama malowana
malarstwo ścienne OBRAZY NA PŁÓTNIE dekoracje malowane do przedszkoli dekoracje pokoju dziecięcego dekoracje restauracji barów